Informační server řecké cestovní kanceláře zaměřený nejen na řecké letovisko Leptokaria, ideálního místa ubytování pro kombinaci přímořské rekreace a vysokohorské turistiky,  
Prezentace penzionů, pro klienty smluvních partnerů z řad českých CK a turisty s individuální dopravou..
Našich služeb můžete využít i v případě, že nebudete u nás ubytováni. Poskytneme Vám možnost objednat si z mnoha našich výletů i dalších služeb..

Úvodní strana
aktuálně
Ubytování pro CK
Výlety a zábava
Zajímavosti
Penziony-Hotely
Popisy okolí
Další místa
fotogalerie
napsali jste nám
O firmě


užitečné odkazy

Internetové stránky nejen o Řecku a individuální turistice autem
www.recko-autem.czMistopisy
   Pohlednice z okolí     <<< zpět
Mapa okolí Leptokarie Nei Pori Platamonas
Litochoro Plaka Litochoro Panteleimonas
Panteleimona Paralia San Panteleiomonas Skotina Paralia Pohoří Olymp

 
 

Olymp

 

        Nejvyšší vrchol pohoří Olympu je MYTIKAS (2917 m). Výstup je sice náročný, ale vhodný pro každého, zdatného jedince. Sám (webmaster) jsem vylezl ,bez jakéhokoliv horolezeckého vybavení až na vrchol Skala ve výšce 2873 metrů, kde jsem musel výstup pro oblačnost ukončit. Zbytek cesty na vrchol Mytikas má údajně obsahovat nějaké prvky horolezectví, Já se tam však pro nízkou oblačnost nedostal, tak nemohu tvrdit jaké. Až na vrchol Skala jsem vystačil s horolezeckými prvky 2x a to stylem "na všech čtyřech" :-)) a to v úsecích, kde jsem viděl jet místního horala na mule. Tudíž až po vrchol Skala, pro mě, nic přehnaně náročného. Časově se dá zvládnout výstup až na vrchol Mytikas a zpět, údajně za 10 hod. Ale byl jsem upozorněn (viz příspěvek v rubrice "napsali jste nám..), že to vychází spíše tak na 12 hodin. Výlet zahájíte vyjížďkou autem do místa zvaného PRIONIA ( 1100 m ), kam se musíte dostavit nejpozději do 7 hod. ráno, abyste vše stihli v jednom dni. Ačkoliv je zde budována nová asfaltová silnice, dojezd je solídní polní cestou v délce asi 2 km. V Prionii, kam se jede přes Stavros, jsem byl několikrát, vždy mě na začátku cesty od Litochora zastavila závora a musel předložit místnímu ochránci cestovní pas, zřejmě pro evidenci návštěvníků. Nikdo však už nekontroluje Váš návrat zpět, tak nevim. Doporučuji sportovní obuv - zpevněný kotník a mít sebou zásobu vody, také si vezměte na výstup teplejší oděv na převlečení, neboť v době kdy jsem tam byl Já /září/,byla teplota na pobřeží 30°st.C,a na vrcholu Skala jen odhadem asi 7st.C.

 

        Zpočátku výstupu vede cesta údolím po upravených turistických stezkách, občas přetínající suché koryto potoka. Po které se dostanete do pěkně upraveného tábora REFUGE "A",což je kamenná stavba ve výšce 2100 metrů, kde je možno zakoupit občerstvení - cenová hladina je však přizpůsobena nadmořské výšce. Zaslechl jsem, že se zde za posezení venku na lavičce platilo, mě však takové štěstí nepotkalo, tak nemohu potvrdit. Za poplatek je zde možno také přespat, spacát a karimatku si však musíte vzít sebou. Jak je to s případnou rezervací, nevim. Poté vede místy neupravovaná pěšina až do výšky 2873 metrů na vrchol Skala, od kterého se dá dostat přes horské sedlo až na vrchol Mytikas. Výstup na Olymp je povolen asi od 15 června až do začátku října. Přestože výstup až tam, co jsem byl Já není těžký, doporučuji nepřeceňovat Vaše síly a počítejte stím, že sestup do údolí je podstatně náročnější na nohy než výstup! Proto zbytečně neriskujte! Trpí zejména kolena, otřesy způsobenými každým krokem sestupu. Jsem osoba vcelku trénovaná, ale při konci sestupu jsem to cítil také. Viděl jsem tam pár starších lidí, jak schází dolů a vypadali, že to každou chvíli vzdají - naštěstí to zvládli.. Tudíž je nutno nechat rezervu sil na cestu zpět. Ať Váš výlet neskončí tragicky!!! Počasí je zde značně proměnlivé a kde bylo před chvílí jasno, může být v mžiku mrak, déšť a nevidíte na krok. Pokud však dosáhnete alespoň pod vrchol Skala a budete-li mít jasnou oblohu,otevře se před Vámi nádherný výhled do údolí, jaký je vidět na snímku č.11.
UPOZORNĚNÍ: České zálesáky varuji zejména před viditelným nošením nožů, v Řecku je to zakázáno! Rovněž se zde nacházíte v přírodní rezervaci, takže tomu všichni přizpůsobte své jednání. (Webmaster)

  

        ZPRÁVA O VÝSTUPU NA MYTIKAS - AUTOR: MARTIN
Cestu na Mytikas jsem letos absolvoval také, a to 29. června 2008. Cesta mi trvala z Prionie na Mytikas a zpět něco málo přes 10 hodin (start Priona 6:00, zpět 16:15) a to se nepovažuji za nějak zdatného turistu a tempo jsem si zvolil od samého začátku pozvolné. V žádném případě ale nechci tento výstup zlehčovat. Cestou nahoru mne předešlo mnoho lidí, některé jsem pak zase dohnal (tempo jsem se snažil dodržet stejné), ale některé taky ne. Během celé cesty jsem však nedělal žádné delší přestávek mimo paus pro občerstvení a pořízení fotografií (těch jsem cestou k vrcholu a zpět pořídil něco přes 300). Co mne ale při tomto výstupu ohromilo byly dvě věci: 1.) V den mého výstupu se konal tradiční Olympus Marathon, kde tyto závodníky a účastníky opravdu obdivuji. K Olympus Marathonu se více věnuje jejich web, jehož stránky naleznete zde. Naleznete tam mapu tratě, časy účastníků, převýšení a mnohé další.

   
  
DOPORUČUJEME
ke zhlédnutí!

Seznam výletů a zábavy,

které pořádá naše firma
naleznete: zde»


aktuality z letoviska Leptokaria
Naleznete: zde»


Informace o Řeckém večeru plného hudby , tance a vína Retsiny
naleznete: zde»


  © 2012